Team Sportsmanship Awards

Please click here for the MIAA Team Sportsmanship Award Nomination Form 

The MIAA Tournament Management Committee has approved an Annual Team Sportsmanship Award to be presented in every sport. The award(s) will be presented during the MIAA State Tournament.

Nominated teams should exemplify the tenets of good sportsmanship to the highest degree and are not required to qualify for the state tournament for consideration. Award criteria include: Teamwork, Fair play/respect for opponents, Ethics, and Citizenship. Self-nominations are acceptable.

Baseball

2019-2020

Bridgewater-Raynham Regional High School

Martha’s Vineyard Regional High School

2018-2019

Division I – Bridgewater-Raynham Regional High School

Division III -Martha’s Vineyard Regional High School
Coyle Cassidy High School

2017-2018

Division I – Brookline High School

 

Division IV – Franklin County Tech. School
Coyle Cassidy High School

2016-2017

Division II – Bishop Feehan High School

2015-2016

Division I – Central Catholic High School

Division IV – Abby Kelley Foster Charter School

2014-2015

Division 1 – North Middlesex Reg. High School


Division 3 – Stoneham High School


Division 4 – Old Colony RVT High School

2013-2014

Division 1 – Wachusett Reg. High School


Division 3 – Bellingham High School


Division 4 – Cristo Rey Boston

2012-2013

Division 1

Central Catholic High School

 

Division 3

Smith Vocational and Agricultural High School’s

2011-2012

Norfolk County Agricultural High School

2010-2011

Division 2
Randolph High School

2009-2010

Division 1

Westboro High School

Billerica Memorial High School

 

Division 2

Hampshire Regional High School

2008-2009

Division 1
Weymouth High School

Division 2
Reading High School

2007-2008

North
Central Catholic High School

Central
Worcester Technical High School

West
Ludlow High School

2006-2007

Division 1
Natick High School

Division 2
Clinton High School

Division 3
Watertown High School

 

2005-2006

Division 1
Lexington High School

Division 2
Dighton-Rehoboth Regional High School

Division 3
Lenox Memorial High School

2004-2005

Division 1
Haverhill High School

Division 3
Westport High School

2003-2004

Division 1
Randolph High School

Division 2
Worcester Vocational High School

Division 3
Hudson Catholic High School

Football

2021-2022

Lunenburg High School

2020-2021
2019-2020

Hopkinton High School

2018-2019

Greater Lawrence Technical School

2017-2018

Saugus High School

2016-2017

Easthampton/Hampshire Regional

 

Triton High School

2015-2016

Stoneham High School

 

Austin Preparatory School

2014-2015

Framingham High School

 

Mount Greylock High School

 

Woburn High School

2013-2014

St. Peter-Marian High School

 

Westfield High School

2012-2013

No Nominations

2011-2012

Needham High School

Dean Technical School

2010-2011

Somerset High School

New Bedford High School

Fitchburg High School

Clinton High School

Athol High School

2009-2010

Natick High School

Reading Memorial High School

2008-2009

Taconic High School

Marlboro High School

North Shore Technical High School

2007-2008

Lunenburg High School

Longmeadow High School

Catholic Memorial School

2006-2007

No Nominations

2005-2006

Martha’s Vineyard Regional High School

Bay Path Regional Voc. Tech High School

2004-2005

Northampton High School

Milford High School

2003-2004

Holyoke Catholic High School

West Boylston High School

Georgetown High School

Framingham High School

Lacrosse

2018-2019

Boys
Hopedale Jr./Sr. High School

Girls
Woburn Memorial High School

2017-2018

Boys
Groton-Dunstable Regional High School

Girls
Ursuline Academy

2016-2017

Boys
Oliver Ames High School

Girls
Belchertown High School

Dartmouth High School

2015-2016

No nominations

2014-2015

Boys
Division 2
Dracut High School

Girls
Division 1
Bishop Feehan High School

Division 2
Old Rochester Regional High School (South)
Bellingham High School (East)

2013-2014

Boys
Division 2
Dracut High School

Girls
Division 1
Bishop Feehan High School

Division 2
Old Rochester Regional High School (South)
Bellingham High School (East)

2012-2013

Boys

Division 2
Hingham High School

Division 3
Marian High School


Girls

Division 1
Newton South High School

Division 2
Archbishop Williams High School

2011-2012

Boys

Division 1
Waltham High School

Division 3
Georgetown High School


Girls

Division 2
Bellingham High School

2010-2011

Boys

Division 1
Lincoln-Sudbury Regional School

Division 2
Shrewsbury High School

Division 3
Concord-Carlisle High School


Girls

Division 1
Littleton High School

Division 2
Bellingham High School

2009-2010

Boys

Groton-Dunstable Regional High School
Arlington Catholic High School


Girls

Medford High School
Bedford High School

2008-2009

No nominations

2007-2008

Boys

Waltham High School
Shawsheen Vocational High School
Andover High School


Girls

Lexington High School
Bellingham High School
Ashland High School

2006-2007

Boys

Lincoln Sudbury High School

Girls

Lexington High School
Swampscott High School

2005-2006

Girls

Longmeadow High School

2004-2005

Boys

Division 2 – West
Agawam High School


Girls

Division 1 – North
Andover High School

Division 1 – West
Cathedral High School (Springfield)

Division 2 – South
Medfield High School

2003-2004

Boys

Salem High School

Girls

Shrewsbury High School

Softball

2020-2021

Shepherd Hill

2019-2020

No Nominations

2018-2019

No Nominations

2017-2018

Division 1 – South High Community School

Division 2 – Southbridge High School

2016-2017

No Nominations

2015-2016

Division 1 – Taunton High School

Division 2 – Hampshire Reg. High School

Division 3 – Hopedale High School

2014-2015

Division 1 – Taunton High School

Division 2 – Hampshire Reg. High School

Division 3 – Hopedale High School

2013-2014

Division 1 – Northampton High School

Division 2 – Southwick-Tolland Reg. High School

2012-2013

No Nominations

2011-2012

Division 1
Masconomet Regional High School

2010-2011

Division 1
Malden High School

Division 3
Blackstone Valley Regional Vocational Technical High School

2009-2010

Division 1
Malden High School

Division 3
Blackstone Valley Regional Voc. Tech. High School

2008-2009

No Nominations

2007-2008

Reading Memorial High School
Ashland High School
Maimonides School

2006-2007

Division 1
Stoughton High School
Franklin High School

Division 3
Madison Park High School

2005-2006

Division 3
Cape Cod Regional Technical High School

2004-2005

Division 1
South High Community School

Division 2
Mahar Regional School

Division 3
Pembroke High School

2003-2004

Division 1
Minnechaug Regional High School

Division 2
Tyngsborough High School

Division 3
Mount Alvernia High School

Volleyball

2021-2022

Needham High School
Hopkinton High School

2019-2020

Girls

Plymouth South High School

Watertown High School

Millbury High School

2018-2019

Girls
Belmont High School

Boys

Bellingham High School

Lawrence High School

O’Bryant High School

2017-2018

No nominations

2016-2017

Girls

Div 1 Lawrence High School

Div 2 – Milford High School

Div 3 – Hopedale Jr/Sr High School

2015-2016

Girls
North Middlesex Regional High School

2014-2015

Girls

Westfield High School
Nipmuc Regional High School
Newton South High School

Boys
Needham High School

2013-2014

Boys
Central Catholic High School

Girls
Division 1
Whittier Regional Voc. Tech. HS

Division 2
Belchertown High School

Division 3
North Attleboro High School

2012-2013

Girls

Boston Latin Academy – D1

Dennis-Yarmouth Regional High School – D2

Lenox Memorial Middle & High School – D3

2011-2012

Boys

Girls

Division 1
Notre Dame Academy (H)

Division 2
Milton High School

Division 3
Hopedale Jr./Sr. High School

2010-2011

Boys

Blackstone Valley Regional Voc. Tech High School


Girls

Division 1
Reading Memorial High School

Division 2
Bedford High School

Division 3
Lenox Memorial Middle/High School

2009-2010

Girls

Shepherd Hill Regional High School
Canton High School
Maimonides School

2008-2009

Boys

Newton North High School

Girls

Division 1
Lexington High School

Division 2
Longmeadow High School

Division 3
St. Mary’s High School

2007-2008

Girls

Division 3
Millis High School

2006-2007

Boys

Chelmsford High School


Girls

Division 1
Algonquin High School

Division 2
Notre Dame Academy (Hingham)

Division 3
Academy of Notre Dame (Tyngsboro)

2005-2006

Girls

Division 2
High School of Commerce

Division 3
Upper Cape Cod Regional Voc. Tech. High School

2004-2005

Boys

Westford Academy

Girls

Division 1
Dennis-Yarmouth Regional High School

Division 2
Melrose High School

Division 3
Maimonides School

2003-2004

Boys

Xaverian Brothers High School

Girls

O’Bryant High School
Natick High School
North Cambridge Catholic High School

Basketball

2021-2022

Girls
Lunenburg High School

2019-2020

Girls
Matignon High School
Nipmuc Regional High School

2018-2019

Boys

Lenox Memorial Middle and High School

Mansfield High School


Girls

Fellowship Christian Academy

2017-2018

Boys

Douglas High School

Weymouth High School


Girls


Assabet Valley Regional Technical High School

Hampshire Regional High School

2016-2017

Boys

West Boylston


Girls

Monson High School

Wareham High School

Watertown High School

2015-2016

Boys

Greenfield High School

Bay Path RVT High School


Girls

Minnechaug Regional High School

Dracut Senior High School

2014-2015

Boys

Burke High School

Lenox Memorial Middle & High School


Girls

North Middlesex Regional High School

Concord-Carlisle High School

2013-2014

Boys

Division 4- Parker Charter Essential School

Division 3- Norwell High School

Division 2- North Middlesex Regional High School

Division 1- Malden High School

 

 

Girls

Division 4- Nazareth Academy

Division 3- Ipswich High School

Division 2- Taconic High School

Division 1- Malden High Scho

2012-2013

No Date Available

2011-2012

Boys

 

Division 2

Hudson High School

 

Division 3

Smith Vocational & Agricultural High School

 

Division 4

Westport High School

 

 

Girls

Division 1

Braintree High School

 

Division 2

Reading Memorial High School

 

Division 3

Sutton High School

 

Division 4

Fellowship Christian Academy

2010-2011

Boys

 

Division 1

Lexington High School

 

Division 2

Tewksbury Memorial High School

 

Division 3

Saint Joseph Central High School

 

 

Girls

 

Division 1

Lexington High School

 

Division 4

Saint Clement High School

2009-2010

Boys

 

Division 1

Malden High School

 

Division 2

Wilmington High School

 

Division 3

Lenox Memorial High School

 

Division 4

Sacred Heart High School

 

 

Girls

 

Division 1

Malden High School

Chicopee High School

 

Division 2

Concord-Carlisle High School

 

Division 3

Old Rochester Regional High School

 

Division 4

North Shore Tech High School

2008-2009

Boys

 

Division 1

Lexington High School

 

Division 3

South Lancaster Academy

 

Division 4

Sacred Heart High School

 

 

Girls

 

Division 2

Uxbridge High School

 

Division 3

Granby Jr/Sr High School

2007-2008

Boys

Division 1

Lexington High School
Division 2

King Philip Regional High School

Division 4

Harwich High School

 

Girls

Division 1

Charlestown High School

Division 2

Westwood High School

Division 3

St. Joseph Central High School

Division 4

Chatham High School

2006-2007

Boys

 

Division 1

Madison Park

 

Division 2

Lincoln Sudbury Regional High School

 

Division 4

New Mission High School

 

Girls

 

Division 1

Minneghaug Regional High School

 

Division 2

Groton-Dunstable Regional High School

 

Division 3

Keefe Technical High School

 

Division 4

Mt. St. Joseph High School

2005-2006

Boys

 

Division 1

Newton North High School

 

Division 2

Nashoba Regional High School

 

Division 3

Parker Charter School

 

Girls

 

Division 1

Nashoba Regional High School

 

Division 2

Monument Mountain Regional High School

 

Division 3

Parker Charter School

2004-2005

Boys

 

 Division 1

High School of Commerce

 

Division 2

Dartmouth High School

 

Division 3

Assabet Valley Regional Voc High School

 

Division 4

Trinity Catholic High School

 

Girls

 

Division 1

Durfee High School

 

Division 2

Wakefield Memorial High School

 

Division 3

Franklin County Tech High School

 

Division 4

Tri-County Regional Voc. Tech High School

2003-2004

Boys

 

Division 1

Peabody High School

 

Division 2

Bartlett High School

Nashoba Regional High School

 

Division 3

Triton Regional High School

 

Division 4

South Shore Regional Voc. Tech High School

 

Girls

 

Division 1 

Leominster High School

 

Division 2

Northbridge High School

 

Division 3

North Brookfield High School

 

Division 4

Georgetown High School

Golf

2019-2020

BOYS’

Division 1 – Haverhill High School

2018-2019

BOYS’

Boys’ Division 2

Milton High School

 

Girls

Mount Alvernia High School

Ursuline Academy

2017-2018

No nominations

2016-2017

BOYS’

Division 1

Natick High School

Division 2

Sharon High School

Division 3

Watertown High School

2015-2016

BOYS’

Division 2

Boston Latin School

Division 3

Minuteman Career and Technical High School

2014-2015

BOYS’

Division 2
Norwood High School

Division 3
Hopkins Academy

GIRLS’

Division 1 South
Nauset Regional High School (Eastham)

2013-2014

GIRLS

Division 1

Wellesley High School

2012-2013

BOYS

 

Division 1

Tantasqua Regional High School

 

Division 2

Hingham High School

 

Division 3

Austin Preparatory

2011-2012

Division 3

Shawsheen Valley Technical High School

2010-2011

No nominations

2009-2010

Division 2

Reading Memorial High School

Concord Carlisle High School

 

Division 3

Bay Path Regional Voc. Tech High School

2008-2009

No nominations

2007-2008

Boys

 

Division 2 – North

Dracut High School

 

Division 2 – Cape & Islands

Hingham High School

 

Division 3 – South Shore

Ashland High School

2006-2007

Girls

 

Boston Latin Academy

2005-2006

No nominations

2004-2005

No nominations

2003-2004

No nominations

Rugby

2021-2022

Girls
D1 Brookline High School

Boys
D2 Hingham High School
D3 Cambridge Rindge and Latin

2020-2021

Boys
Chelmsford High School

2018-2019

BOYS
Blue Hill Regional Technical School

GIRLS
Weymouth High School

2017-2018

BOYS
Lincoln-Sudbury Reg High School

GIRLS
Needham High School

2016-2017

BOYS
Milton High School

GIRLS
Belmont High School

Swimming and Diving

2021-2022

Fall 2021 Swimming & Diving Sportsmanship Award

Boston Latin School

2019-2020

Fall 2019 Swimming & Diving Sportsmanship Award

Burlington High School
Milton High School
Natick High School
Wellesley High School

Winter 2019-20 Swimming & Diving Sportsmanship Award

Division 2 – Central/West
Easthampton High School – Girls

Division 1 – North
Newton South High School – Boys
Peabody Veterans Memorial High School – Boys & Girls

Division 2 – North
Somerville High School – Boys & Girls

Division 2 – South
Apponequet Regional High School (Lakeville)
Norton High School

2018-2019

Fall 2018

Lowell High School – D1
Melrose High School – D2

Winter 2018-19

Northampton High School – Girls – Central/West D2
Advanced Math & Science Academy (Marlboro) – Girls & Boys – Central/West D2

2017-2018

Fall 2017

Acton-Boxborough Reg. HS – North D1
Brookline High School – South D1
Wakefield Memorial High School – North D2

2017-2018 Winter Swimming & Diving

Division 1 – Central/West
Chicopee Comprehensive HS – Boys & Girls

Division 2 – Central/West
Northampton High School – Girls

Division 2 – South
Sandwich High School – Girls & Boys
O’Bryant High School (Roxbury) – Boys

Division 2 – North
Matignon High School (Cambridge) – Girls & Boys

Division 1 – North
Concord-Carlisle Regional High School – Girls & Boys

2016-2017

FALL 2016

Framingham High School
Needham High School

WINTER 2016-2017

Division 1 – South/Central
Durfee High School – Boys’ Swimming & Diving Team
Needham High School – Boys’ Swimming & Diving Team
Leominster High School – Girls’ Swimming & Diving Team

Division 2 – South/Central
Ashland High School – Girls’ & Boys’ Swimming & Diving Teams

2015-2016

FALL 2015

Division II – Bishop Feehan High School (Attleboro)

WINTER 2015-2016

Division II – Weston High School

2014-2015

Division 1 North
East Boston High School


Division 2 North
Matignon HS/Saint Joseph Prep (coop team)

Division 2 Central/South
Hopkington High School

2013-2014

FALL
Division 1
Needham High School

Division 2
Central Catholic High School
Seekink High School

WINTER
Pope John Paul II High School (Hyannis) – D2 C/S

Masconomet Regional High School (Topsfield)- D1 North

Belchertown High School – D2 West

2012-2013

BOYS

Division 2
Hopkington High School

2011-2012

Boys

Division 1
Tyngsborough High School


Girls

Division 1
Waltham High School

2010-2011

Boys

Division 1
Apponequet Regional High School


Girls

Division 2
Randolph High School

2009-2010

Boys

Division 1
Lexington High School
Holyoke High School

Division 3
Cathedral High School

Girls

Division 1
Lowell High School
Holyoke High School

Division 2
Reading Memorial High School

Division 2
Cathedral High School

2008-2009

Boys

Division 1
Lexington High School

Division 1
Springfield High School of Science & Technology

Division 2
Canton High School

Girls

Division 1
Lexington High School

Division 2
Canton High School

2007-2008

Boys

Division 1
Lexington High School
Mansfield High School
Agawam High School

Division 2
Ipswich High School

Girls

Division 1 – North
Methuen High School

Division 2 – North
Burlington High School

2006-2007

Boys

Division 1
Lexington High School
Malden Catholic High School

Division 2
Weston High School

2005-2006

Boys

Division 1
Burlington High School

Division 2
Oliver Ames High School

Girls

Division 1
Wachusett Regional High School

2004-2005

Boys

Division 1 – North
East Boston High School

Division 1 – South
Xaverian Brothers High School

Division 1 – West
Holyoke High School

Girls

Division 1 – North
Beverly High School

2003-2004

No Nominations

Unified Basketball

2022-2023

Apponequet Regional High School
Bourne High School
Dedham High School
Falmouth High School
Framingham High School
Millbury Memorial Jr/Sr High School
North Reading High School
Palmer High School

2021-2022

Holyoke High School
Lynn Vocational Technical Institute
Melrose High School
Natick High School
Northampton High School

2019-2020

Bellingham High School

Billerica High School

Mount Greylock Regional School

Wahconah Regional High School

Waltham High School

2018-2019

Billerica Memorial High School

Framingham High School

Granby Jr/Sr High School

Milford High School

Oakmont Regional High School

Shepherd Hill Regional High School

2017-2018

Dighton-Rehoboth Regional High School

Fitchburg High School

Franklin High School

Tewksbury Memorial High School

Unified Track

2021-2022

Martha’s Vineyard

Norton High School

2020-2021

Chicopee High School

Franklin High School

Plymouth North High School

2018-2019

Brockton High School

Hopkinton High School

Nashoba Regional High School

2017-2018

Algonquin Regional High School/Westborough High School (co-op) (Division 1)

Needham High School (Division 2)

Wrestling

2021-2022

Tri County Regional Vocational Technical High School

2019-2020

Tyngsboro High School

2018-2019

Division 1
St. John’s Prep

Division 2
Beverly High School

Division 3
Saugus/Peabody Cooperative team

2017-2018

Division 1
Northampton High School

Division 2
Wellesley High School

Division 3
Saugus High School

2016-2017

Division 1
New Bedford High School

Division 3
Ashland High School

2015-2016

Division 1
Cambridge Rindge & Latin School

2014-2015

Division 3
Middleboro High School

2013-2014

Division 1
Lawrence High School

Division 3
Cohasset Middle-High School

2012-2013

Sandwich High School

2011-2012

No nominations

2010-2011

No nominations

2009-2010

No nominations

2008-2009

No nominations

2007-2008

No nominations

2006-2007

Canton High School

2005-2006

Reading Memorial High School

2004-2005

No nominations

2003-2004

No nominations

Cross Country

2021-2022

Dennis-Yarmouth Regional H.S. – Boys and Girls

2020-2021

Ted Dutkiewicz Sportsmanship Award – 2021

 

Dennis-Yarmouth Regional H.S. – Division 2

2019-2020

Ted Dutkiewicz Sportsmanship Award – 2019

 

Central Cathoic High School – Division 2

Lexington High School – Division 1

Nauset Regional H.S. – both Boys & Girls Teams – Division 4

2018-2019

Dennis-Yarmouth Regional HS – Girls East Division IV

Foxborough High School – East Division IV 

Belchertown High School – Boys West Division I

Hampshire Regional M/HS –  Boys Cross West Division II

Advanced Math & Sci. Academy- Girls Central Division II

2017-2018

Dennis-Yarmouth Reg.HS Girls – East D4

 

Lexington HS Boys – East D1

 

Melrose HS Girls & Boys – East D4

 

Grafton HS Girls – Central D1

 

Hampden Charter School of Sci. Girls – West D2

2016-2017

Congratulations to the recipients of the MIAA 2016 Cross-Country Sportsmanship Award:

 

North Middlesex Regional HS Girls & Boys Cross Country Team Central Division I

Braintree High School Boys Cross Country Team East Division II

Hampshire Regional Middle/High School Girls Cross Country Team West Division II

Tewksbury High School Girls Cross Country Team East Division IV

2015-2016

Dennis-Yarmouth Regional High School Girls Cross Country Team East Division IV

Lexington High School Boys Cross Country Team East Division I

Longmeadow High School Boys Cross Country Team West Division I

2014-2015

Notre Dame Academy (Hingham) Girls Cross Country Team East Division III

 

Dennis-Yarmouth Regional HS Girls Cross Country Team East Division IV

 

Holliston High School Girls Cross Country Team East Division IV

2013-2014

East

 

Melrose High School – Boys + Girls – D4

Dennis-Yarmouth Reg. HS – Girls – D4

Norwood High School – Boys + Girls – D3

2012-2013

Central

Murdock HS – Girls – D2

Hopedale HS – Boys – D2

 

East

Needham HS – Girls – D2

Plymouth North HS – Boys + Girls – D4

Hanover HS – Girls – D6

 

West

Longmeadow HS – Girls – D1

2011-2012

Girls

 

Amherst-Pelham Regional High School: Girls – West D1

 

Dennis-Yarmouth Regional High School: Girls – East D4

 

Wakefield Memorial High School: Girls – East D4

2010-2011

Boys

 

Melrose High School

Canton High School

 

Girls

 

Melrose High School

Dennis-Yarmouth Regional High School

East Longmeadow High School

2009-2010

Boys

 

Scituate High School

 

Girls

 

Scituate High School

2008-2009

Boys

 

Norton High School

Barnstable High School

Westwood High School

Reading Memorial High School

 

Girls

 

Amherst-Pelham Regional High School

Barnstable High School

Westwood High School

Reading Memorial High School

2007-2008

Boys

 

Swampscott High School

Lenox High School

 

Girls

 

Swampscott High School

Frontier Regional High School

2006-2007

Boys

 

Brookline High School

Ludlow High School

 

Girls

 

Brookline High School

Plymouth North High School

Amherst High School

2005-2006

Boys

 

Ludlow High School

Melrose High School

 

Girls

 

Melrose High School

2004-2005

Boys

 

Martha’s Vineyard Regional High School

Burlington High School 

 

Girls

 

Martha’s Vineyard Regional High School

Burlington High School

Notre Dame Academy (Hingham)

Quabbin Regional High School

2003-2004

Boys

 

Dennis-Yarmouth High School

Amherst Regional High School

Bishop Feehan High School

Harwich High School

 

Girls

 

Bishop Feehan High School

Harwich High School

Plymouth North High School

Lynnfield High School

Gymnastics

2021-2022

Western MA Gymnastics

Hampshire Regional High School

2019-2020

Fall – Chicopee High School


Winter – North Attleboro High School

2018-2019

Fall – Western Mass, Westfield High School

2017-2018

Fall – Western Mass, Chicopee High School and Chicopee Comprehensive High School


Winter – Boys, Lowell High School


Girls-King Philip Regional High School

2016-2017

FALL (Girls)

Agawam High School


WINTER (Girls)

Brookline High School

2015-2016

Fall – Western Mass, Hampshire Regional M/H School

2014-2015

Fall – Western Mass, Chicopee High School


Winter – Girls North, Cambridge Rindge & Latin School


Girls South-Algonquin Regional High School

2013-2014

FALL (Boys)

Braintree High School


WINTER (Girls)

Westford Academy

2012-2013

FALL

Chicopee Comprehensive High School


WINTER

Dracut High School

2011-2012

Boys – Minnechaug Regional High School


Girls – Acton-Boxborough Regional High School

2010-2011

Hampshire Regional High School

Hudson High School

2009-2010

Boys
Lowell High School


Girls

Weymouth High School

2008-2009

Girls


Tewksbury Memorial  High School

Westfield High School

2007-2008

No nominations

2006-2007

Chicopee Comprehensive High School

2005-2006

No nominations

2004-2005

Boys

Newton North High School

 

Girls

Gateway Regional High School

2003-2004

Girls

 

Gateway Regional High School

Hudson High School

Ski

2021-2022

Cohasset High School (Alpine)

Wahconah High School (Nordic)

2019-2020

 Hingham High School

2018-2019

No nominations

2017-2018

Ashland/Medfield – Alpine

2016-2017

Taconic – Alpine 

Wahconah – Nordic

2015-2016

No Nominations

2014-2015

Nordic Ski
Needham High School

2013-2014

Nordic Ski
Newton North High School

2012-2013

Nordic Ski
Newton North High School

2011-2012

Alpine – Nipmuc High School

2010-2011

No nominations

2009-2010

Nordic

Lincoln-Sudbury Regional High School

2008-2009

Alpine

Groton-Dunstable Regional High School


Nordic

Nashoba Regional High School

2007-2008

Alpine

St. Joseph Central High School

Nordic

Acton-Boxboro Regional High School

2006-2007

Alpine

Shrewsbury High School

Nordic

Nashoba Regional High School

2005-2006

No nominations

2004-2005

Alpine

Waltham High School

2003-2004

No nominations

Tennis

2021-2022

Boys ~Concord-Carlisle High School

Girls ~ Westborough High School

2020-2021

Boys ~ Austin Preparatory School

Girls ~ Somerville High School

2019-2020

No Nominations

2018-2019

Girls
Peabody Veterans Memorial High School

Boys
Wilmington High School

2017-2018

Girls
Ursuline Academy

Boys
Andover HS

2016-2017

Girls
Andover High School

Boys
Methuen High School

2015-2016

Girls
Reading Memorial High School

Boys
Wakefield Memorial High School

2014-2015

Girls
Minnechaug Regional

2013-2014

Girls
Lawrence High School

Boys
Somerset Berkley Regional High School

2012-2013

Girls

West Bridgewater High School

2011-2012

Girls
Worcester North High School

Boys
Needham High School

2010-2011

No nominations

2009-2010

Boys

Northampton High School

2008-2009

No Nominations

2007-2008

Boys

Natick High School

Girls

Burncoat High School

2006-2007

Boys

Westport High School


Girls

Reading Memorial High School

2005-2006

Boys

Brockton High School

Girls

Melrose High School

2004-2005

Boys

Division 1
Andover High School

Girls

Division 1
East Longmeadow High School

Division 2
Hudson High School

2003-2004

Boys

Wellesley High School


Girls

St. Bernard’s Central Catholic High School

 

Field Hockey

2021-2022

Division 2 Shepherd Hill Regional High School

Division 4 Lunenburg High School

2019-2020

Division I – Dartmouth High School

 

Division II – Monomoy Regional High School

2018-2019

Division 1

Whitman-Hanson Regional High School

 

Division 2

Greenfield High School

2017-2018

Division 1

Amherst-Pelham Regional High School

 

Division 2

Sutton High School

2016-2017

Division 1

North Middlesex Regional High School

 

Division 2

Hull High School

2015-2016

Division 2

Old Rochester Regional High School

2014-2015

Division 1

Nashoba Regional High School

2013-2014

Division 1

Central Catholic High School

 

Division 2

David Prouty High School

2012-2013

No Nominations

2011-2012

Division 1

Springfield Central High School

2010-2011

Division 1

Oliver Ames HS

 

Division 2

Hopedale Jr/Sr High School

2009-2010

No Nominations

2008-2009

Division 1

Malden High School

 

 

Division 2

Hanover High School

2007-2008

Division 1

Agawam High School

 

Division 2

Littleton High School

2006-2007

Division 1

Agawam High School

 

Division 2

Douglas High School

2005-2006

Division 1

Stoughton High School

 

Division 2

North Reading High School

2004-2005

Division 1

Shrewsbury High School

 

Division 2

Hamilton-Wenham High School

2003-2004

Division 1

Nashoba Regional High School

 

Division 2

North Andover High School

2002-2003

Division 1

Lawrence High School

 

Division 2

R.C. Mahar Regional School

Ice Hockey

2021-2022

Girls Weymouth High School
Boys Marshfield High School

2019-2020

Girls Framingham High School 

Girls Westwood High School

Boys Burncoat Co-op “Worcester Wildcats”

Boys Marshfield High School –

Boys Norwood Senior High

Boys Plymouth North High

2018-2019

Girls Canton High School

Boys Belmont High School

Boys Andover High School

Boys Chicopee High School

Boys Hudson High School

2017-2018

Girls Waltham High School

Girls Archbishop Williams High School

Girls Westwood High School

Boys Waltham High School

Boys Marlborough High School

2016-2017

Girls Canton High School
Girls Braintree High School

Boys  Falmouth High School
Boys Hingham High School
Boys Marshfield High School

2015-2016

Girls Braintree High School

Girls Norwood Senior High School

Boys Coyle and Cassidy High School
Boys O’Bryant High School

Boys North Middlesex Regional High School

Boys Lowell High School

Boys Chicopee High School

2014-2015

Boys
Bishop Fenwick High School
Chicopee High School
Lincoln-Sudbury High School

2013-2014

Boys Stoughton High School

Girls Barnstable High School
Girls Norwood High School
GirlsMedford High School

2012-2013

Boys

East Boston High School
Wellesley High School
Stoughton High School
Greenfield High School

 

Girls
No nominations

2011-2012

South Boys’
Stoughton High School
Hingham High School

Central
Auburn High School

West
Agawam High School

Girls
Hingham High School

2010-2011

Boys

North Reading High School
Reading Memorial High School

 

Girls

Hingham High School
Norwood High School

2009-2010

Boys

Braintree High School
Waltham High School
Norwood High School
Cathedral High School
Marlboro High School


Girls

Hingham High School
Waltham High School

2008-2009

Boys

Reading Memorial High School
Hingham High School
Auburn High School
Chicopee High School


Girls

Marshfield High School
Norwood High School

2007-2008

Boys

Ludlow High School
Hudson High School
Swampscott High School
Stoughton High School


Girls

Arlington Catholic High School
Norwood High School

2006-2007

Boys
Greenfield High School
Marlboro High School
Stoughton High School
Peabody Veterans Memorial High School
East Boston High School

 

Girls

Reading Memorial High School
Barnstable High School

2005-2006

Boys

Cathedral High School (Springfield)
Medford High School
East Boston High School
Bishop Fenwick High School

 

Girls

Falmouth High School

2004-2005

Boys

Cathedral High School (Springfield)
Hingham High School
Medford High School

 

Girls

Notre Dame Academy (Hingham)

2003-2004

Boys

Lincoln-Sudbury Regional High School
Nashoba Regional High School
West Springfield High School
Dedham High School
Waltham High School


Girls

Dedham High School

Soccer

2021-2022

Boys

Blue Hills Regional Technical School
Hull High School
Lunenburg High School
Needham High School

Girls

Lunenburg High School

2019-2020

Boys

Carver High School (D4 South)
Triton Regional High School (D3 North)

Girls

Chelsea High School (D1 North)
Medway High School (D2 South)
Watertown High School (D3 North)
Winthrop High School (D4 North)

2018-2019

Boys

Franklin High School (D1 South)
Lincoln Sudbury Regional High School (D1 North)
Girls
North Brookfield High School (Div 4Central)
Westport Jr/Sr High School (Div 4 South)

2017-2018

Boys
Canton High School (D2)

Girls
North Attleborough High School (Div 1)
Lynn English High School (Div 1)

2016-2017

Boys
Somerville High School (D1)

Girls
Bay Path RVT High School (Div 3)
Whitinsville Christian School (Div 4)

2015-2016

Boys
Mohawk Trail Regional High School (D3)

Girls
Matignon High School (Div 4)

2014-2015

Boys
Boston Latin School (Div 2)

Girls
Central Catholic High School (Div 1)
Easthampton High School (Div 3)
Nantucket High School (Div 4)

2013-2014

Boys
Norton High School (Div 3)

Girls
Central D1
Nashoba Regional

South D1
Needham High School

2012-2013

Boys

Arlington High School

Girls

Marian High School

2011-2012

Boys

Somerville High School

Girls

Lenox Memorial Middle & High School

2010-2011

Boys

Canton High School

Girls

Ursuline Academy

2009-2010

Girls

Chelsea High School
Lenox Memorial High School

2008-2009

Boys

Pathfinder Regional Vocational Tech High School


Girls

Lincoln-Sudbury Regional High School

2007-2008

Boys

Nashoba Regional High School

Girls

Hampshire Regional High School

2006-2007

Boys

Sandwich High School
Oakmont Regional High School
Pathfinder Regional High School

Girls

Amherst-Pelham Regional High School
Millis High School

2005-2006

Boys

Hampshire Regional High School
Attleboro High School
Hopedale High School

Girls

Fitchburg High School
Monument Mountain Regional High School
Savio Prep High School

2004-2005

Boys

Wachusett Regional High School
Belchertown High School
Murdock High School

Girls

West Springfield High School
Bishop Fenwick High School
St. Mary’s High School (Lynn)

2003-2004

Boys

Gardner High School
Lincoln-Sudbury Regional High School
North Brookfield High School

Girls

Billerica Memorial High School
Mt. Greylock Regional High School
St. Mary’s High School

Track- Indoor & Outdoor

2021-2022

Indoor Track

Lunenburg ~ Girls

Outdoor Track

West Springfield ~ Girls
Stoneham ~ Girls
East Longmeadow ~ Girls
Chicopee ~ Girls

2020-2021

2021 Chris Lane Girls Outdoor Track Team Sportsmanship Award:

  • Central/West Division 1 – Chicopee High School
  • Central/West Division 2 – Advanced Math & Science Academy Charter School
  • South Division 2 – Seekonk High School
2019-2020

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track

Division I
Lexington High Schoo

Division V
Advanced Math & Science Academy Charter (Marlboro)

Ralph Lord Team Sportsmanship Award for Boys Indoor Track

Division V
Advanced Math & Science Academy Charter (Marlboro)

2018-2019

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track

Division I
Lexington High School

Division IV
Dennis-Yarmouth Regional High School

2017-2018

INDOOR 2017-18

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track
Division IV: Dennis-Yarmouth Regional High School
Division V: Seekonk High School

Ralph Lord Team Sportsmanship Award for Boys Indoor Track: none

***************************************************************

2018 MIAA/MSTCA Chris Lane Girls Outdoor Track Team Sportsmanship Award:

Dennis-Yarmouth Regional High School
2018 MIAA/MSTCA William J. Jennings Boys Outdoor Track Team Sportsmanship Award: Martha’s Vineyard Regional High School

2016-2017

INDOOR

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track

Division I: Lexington High School

Division IV: Dennis-Yarmouth Regional High School

Division V: Advanced Math & Science Academy Charter School

Ralph Lord Team Sportsmanship Award for Boys Indoor Track

East: Division V: Advanced Math & Science Academy Charter School

_______________________________________________________________________________

OUTDOOR

2017 MIAA/MSTCA Chris Lane Girls’ Team Sportsmanship Award

East: Division III: Dennis-Yarmouth Regional High School

Central/West: Division I: Westfield High School

2015-2016

OUTDOOR
Chris Lane Team Sportsmanship Award

East:
Div 3: Dennis-Yarmouth Reg HS Girls

Central/West:
Div 1: West Springfield High School Girls
Div 2: Mahar Regional High School Girls

 

INDOOR

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track

Division I
Andover High School

Division II
Marshfield High School
Westfield High School

Division IV
Dennis-Yarmouth Regional High School
Stoneham High School

Ralph Lord Team Sportsmanship Award for Boys Indoor Track

Division I
Andover High School

Division II
Marshfield High School

2014-2015

OUTDOOR

Division III
Dennis-Yarmouth Regional High School – Girls

 

INDOOR

Joan Doherty Team Sportsmanship Award for Girls Indoor Track

Division I
Lexington High School – Girls

Division IV
Dennis-Yarmouth Regional High School
Stoneham High School

Division V
Bellingham High School

Ralph Lord Team Sportsmanship Award for Boys Indoor Track

Division V
Bellingham High School

2013-2014

OUTDOOR

EAST
Division I
Brockton High School – Boys and Girls
Lexington High School – Girls

Division II
Sharon High School – Boys and Girls
Plymouth South High School – Boys and Girls

Division III
Dennis-Yarmouth Regional High School – Girls
Wilmington High School – Boys

Division IV
Stoneham High School – Boys

CENTRAL/WEST

Division I
North Middlesex Reg. High School – Boys

 

INDOOR

Division I
Newton North High School – Girls
Lexington High School – Girls

Division II
Needham High School – Boys

Division III
Dennis-Yarmouth Regional High School – Girls

Division IV
Pentucket Regional High School – Girls

2012-2013

Girls

Indoor
Lunenburg High School (D4)

Outdoor
Dennis Yarmouth High School (D3)
Stoneham High School (D3

2011-2012

Boys

Indoor
Hingham High School

Outdoor
Sandwich High School

Girls

Indoor
Pentucket Regional High School

Outdoor
Sandwich High School

2010-2011

Boys

Outdoor
Lowell High School
Oakmont Regional High School


Girls

Indoor
Lexington High School

Outdoor
Falmouth High School
Notre Dame Academy (Hingham)
Stoneham High School

2009-2010

Boys

Division 1
Peabody Veterans Memorial High School

Girls

Division 3
Pentucket Regional High School

2008-2009

Boys

Indoor
Lexington High School

 

Girls

Indoor
Marlboro High School
E. Longmeadow High School
New Leadership Charter School
South Hadley High School

2007-2008

Boys

Indoor
Plymouth North High School

Outdoor
North Reading High School

Girls

Indoor
Pentucket Regional High School

Outdoor
Northampton High School
Milton High School
Notre Dame Academy (Hingham)

2006-2007

Boys

Indoor
Peabody Vetrans High School

Outdoor
Peabody Vetrans High School

Girls

Indoor
Marlboro High School

Outdoor
Notre Dame Academy (Hingham)

2005-2006

Boys

Indoor
Marlboro High School

Girls

Indoor
Marlboro High School

2004-2005

Boys

Indoor
Reading Memorial High School
Lawrence High School

Outdoor
Attleboro High School

Girls

Indoor
Marlboro High School
Notre Dame Academy (Hingham)

Outdoor
Dennis-Yarmouth Regional High School
Reading Memorial High School
Wareham High School
Winchester High School

2003-2004

Boys

Indoor
Greater New Bedford Regional Voc. Tech High School
Marlboro High School

Outdoor
Minnechaug Regional High School
Holliston High School

Girls

Indoor
Attleboro High School

Outdoor
Minnechaug Regional High School
Notre Dame Academy (Hingham)